İstanbul Milletvekili Bölgeleri

İstanbul Türkiyenin en kalabalık nüfusuna sahiptir. Milletvekili sayısı nüfus sayısına bağlı olduğu için İstanbul’dan son olarak 85 milletvekili seçilmiştir. Seçim bölgeleri ve bu bölgelere giren İstanbul’un hangi ilçeleridir diye merak ediyorsanız sadece aşağıdaki yazımıza bakmanız yeterlidir. Ayrıca seçilen milletvekillerinin hangi bölgelerden seçildiği ve seçilen vekillerin isimlerini bulabilirsiniz.

türkiye, tbmm, yasa, kanun, milletvekili

İstanbul 1 Numaralı Seçim Çevresi (Bölgesi)
Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar Semtlerinin Bulunduğu Bölge İstanbul 1 No’lu Seçim Bölgesidir. 12 Haziran Genel Seçimlerinde Bu Bölgeden 30 Milletvekili Çıkacaktır.

İstanbul 2 Numaralı Seçim Çevresi (Bölgesi)
Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu Semtlerinin Bulunduğu Bölge İstanbul 2 No’lu Seçim Bölgesidir. 12 Haziran Genel Seçimlerinde Bu Bölgeden 27 Milletvekili Çıkacaktır.

İstanbul 3 Numaralı Seçim Çevresi (Bölgesi)
Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Güngören, Küçükçekmece, Silivri Semtlerinin Bulunduğu Bölge İstanbul 3 No’lu Seçim Bölgesidir. 12 Haziran Genel Seçimlerinde Bu Bölgeden 28 Milletvekili Çıkacaktır.

İstanbul-1  Bölge Milletvekilleri

AK Parti

  1. Recep Tayyip Erdoğan
  2. Egemen Bağış
  3. İdris Güllüce
  4. Erol Kaya
  5. Mihrimah Belma Satır
  6. Mustafa Ataş
  7. Muhammed Çetin
  8. İsmet Uçma
  9. Gürsoy Erol
  10. Alev Dedegil
  11. Mehmet Domaç
  12. Osman Boyraz
  13. Oktay Saral
  14. Metin Külünk
  15. Ahmet Berat

CHP 

  1. Gürsel Tekin
  2. Osman Taney Korutürk
  3. Mehmet Akif Hamzaçebi
  4. Ayşe Eser Danışoğlu
  5. Şafak Pavey
  6. İhsan Özkes
  7. Fatma Nur Serter
  8. Mahmut Tanal
  9. Müslim Sarı
  10. Celal Dinçer
  11. Kadir Gökmen Öğüt

MHP 

  1. Engen Alan
  2. Bülent Didinmez
  3. Durmuşali Torlak

BAĞIMSIZ 

  1. Sebahat Tuncel

İstanbul-2 Bölge Milletvekilleri

AK PARTİ

  1. Nimet Çubukçu
  2. Ayşe Nur Bahçekapılı
  3. Burhan Kuzu
  4. Ekrem Erdem
  5. Volkan Bozkır
  6. İbrahim Yiğit
  7. Ahmet Kutalmış Türkeş
  8. İsmail Safi
  9. Türkan Dağoğlu
  10. Şirin Ünal
  11. Sevim Savaşer
  12. Hüseyin Bürge
  13. Osman Aşkın Bak
  14. Ahmet Haldun Ertürk
  15. Ahmet Baha Öğütken

CHP 

  1. Kemal Kılıçdaroğlu
  2. Bihlun Tamaylıgil
  3. Mustafa Sezgin Tanrıkulu
  4. Aydın Ağan Ayaydın
  5. Sedef Küçük
  6. Ercan Cengiz
  7. Haluk Eyidoğan
  8. Aykut Erdoğdu
  9. Melda Onur

MHP 

  1. Murat Başesgioğlu
  2. Ümit Şafak

BAĞIMSIZ 

  1. Sırrı Süreyya Önder

İstanbul – 3. Bölge Milletvekilleri

AK PARTİ

  1. Ömer Dinçer
  2. Abdülkadir Aksu
  3. Ünal Kaçır
  4. Hakan Şükür
  5. Halide İncekara
  6. Mustafa Şentop
  7. Feyzullah Kıyıklık
  8. Tülay Kaynarca
  9. Nureddin Nebati
  10. Mehmet Doğan Kubat
  11. Bülent Turan
  12. Mehmet Muş
  13. Gülay Dalyan
  14. Enver Yılmaz
  15. Harun Karaca

CHP 

  1. Erdoğan Toprak
  2. Umut Oran
  3. Süleyman Çelebi
  4. Osman Oktay Ekşi
  5. Binnaz Toprak
  6. Sabahat Akkiraz
  7. Faik Tunay
  8. Ali Özgündüz
  9. Ferit Mevlük Aslanoğlu

MHP

  1. Meral Akşener
  2. Atilla Kaya
  3. Mehmet Taytak

BAĞIMSIZ 

  1. Abdullah Levent Tüzel