Mısır Krallarının Hazineleri

Mısır Kralları en çok hazineleri ile meşhurdur fakat bu hazineler günümüze kadar gelememiştir.Mısır Krallarına ait hazineler aynı zamanda büyük bir sanat eseri olarak dikkat çekmektedir.Faravunlar hazineye düşkün oldukları için bütün hazineleri de kendileri ile birlikte gömülmekteydi fakat daha fazla düşkün olan diğer bir kral bu hazineleri yok etmeyi başarabildi…

Gizli kalmış hazineler

Firavun Hazineleri

Mısır’daki Krallar Vadisi’ndeki Tutankhamen’in mezarını 1922’de keşfeden Howard Carter, genç kralın mezarında bulduğu sanat eserlerinden büyülenmişti. Mezarın bulunduğu odadaki mücevherleri ve diğer sanat eserlerini Carter’ın gruplaması tam on yılını aldı.

Ama 19’uncu yüzyılın sonlarına doğru daha ünlü firavunların mezarlarının bulunduğu odalar incelendiğinde boş oldukları görüldü.

Bazı araştırmacılara göre 20’inci yüzyılın sonlarına doğru ve 21’inci yüzyılın başlarındaki Mısır hanedanları zamanında rahipler Krallar Vadisi’ndekilerin tekrardan gömülmesini istedi. Ramses XI zamanında yüksek mahkeme memuru olan Herihor, Ramses’in ölümüyle tahtı ele geçirdi. Krallar Vadisi’ndekilerin gömülmesini üstlenip büyük bir kısmını kendisine ayırdı. Mezarı bulunamadı ve çoğu araştırmacı Mısır firavunlarının kaybolan hazinelerin çoğunun o mezarda olduğunu düşünüyor.